Je pravda, že bylinky mají nejraději zahradu a venku se jim daří skvěle, avšak jak je pěstovat když se venku objeví první mráz a sníh? Věřte, že snadno, protože bylinková zahrádka v květináčích by neměla chybět v žádné domácnosti.
Správné zazimování
Nejlépe se vám v zimě budou pěstovat bylinky, které jste měli v létě na balkóně či terase, nebo za oknem. Stačí je jen nechat přezimovat. Ideální pro přezimování většiny bylinek je teplota kolem 10 – 15 0C. Pokud nemáte možnost, pak nechejte zdravé bylinky i ve větší teplotě, avšak nebudou tak vitální jako ty, které budou odpočívat ve větším chladu.
Nedostatek světla se dá řešit různě
Hlavním problémem při pěstování bylinek v zimě je nedostatek světla. Nejlepší je tedy vybrat jim místo na okenním parapetu, který je orientovaný na jih nebo východ. Pokud nechcete mít bylinky nakloněny jen na jednu stranu, pravidelně je otáčejte. Jestliže nemáte místo na parapetu, můžete si pro bohatší sklizeň pořídit zářivky.
Pravidelná malá zálivka
Nižší teplotě i sníženému přísunu tepla je důležité přizpůsobit zálivku. Bylinky, až na mátu, nesnášejí mít kořeny trvale v mokru. Dobrá drenáž i písek na dně květináče usnadní péči o bylinky. Vodu nenechávejte trvale stát ani v podmiskách. Bylinky zalívejte mírně, ale pravidelně. V zimě je nepřihnojujte.
Vyřešte suchý vzduch
V zimě bylinkám nesvědčí ani suchý vzduch, proto jim prospěje pravidelné rosení i celkové zvlhčení vzduchu. Skvělým pomocníkem k tomu jsou odpařovací misky pod květináči, ze kterých stoupá vlhkost a přitom dno není ponořené ve vodě. Odpařování je velmi účinné, pokud jsou bylinky postaveny nad radiátorem.
Na insekticidy raději zapomeňte
Jestliže vám byliny v květináči napadnou mšice, můžete se jich zbavit výluhem z pelyňku nebo vodou z povařených bramborových slupek. Ošetřovat totiž bylinky chemickými insekticidy, pokud je chcete používat v kuchyni k vaření, není dobré. Vyzkoušejte a uvidíte, že pěstovat bylinky doma není zase tak složité.