Abychom se cítili dobře a trávili aktivně svůj den bez potíží i bolestí zad je zapotřebí mít nejen kvalitní rám postele, ale také matraci. O jejím výběru jsme v našem magazínu již několikrát psali, avšak víte, jak máte o matraci pečovat?
Větrejte
Základní podmínkou pro správnou funkčnost matrace je její dobré a kvalitní provzdušnění během spánku a i mimo něj. Matrace by proto měla být dána na pevném lamelovém roštu, protože jen tak může „dýchat“ oběma směry. Navíc je důležité provádět také pravidelné větrání po spánku. Pokud vlastníte opravdu kvalitní matraci, která je položená na vhodné podložce, stačí tuto činnost provádět jednou za rok. Jestliže trpíte nadměrným pocením, větrejte ji alespoň jednou za čtvrt roku. Tato činnost je jednoduchá – ráno matraci dejte na balkón, terasu nebo zahradu a nechejte ji tam do večera. Každodenním ranním odkrytím peřin se zbavíte vytvořené vlhkosti i tepla nastřádaného během noci. Postelové přehozy vypadají dobře, ale snižují vzdušnost a zvyšují riziko tvoření plísní, roztočů i bakterií.
Otáčejte, ale ne hlavovou a nožní část
Otáčení matrace je vhodné pokud máte méně kvalitní matraci, protože právě ta se rychle proleží. Avšak pokud svou matraci otáčíte, dělejte to pouze u oboustranných matrací, má ovšem smysl otáčení spodní a vrchní strany. Neotáčejte hlavovou a nožní část. Důvod je jednoduchý – hygiena. Přece byste nechtěli mít jednou hlavu tam, kde jste předtím měli nohy. Pokud si koupíte matraci z kvalitního materiálu, není vhodné ji otáčet vůbec.
Výměna každých osm let?
Odborníci doporučují z hygienických důvodů měnit matraci každých osm let, poté totiž dochází k nehygienickému prostředí, které podle odborníku ovlivňuje kvalitu spánku.