Použití přírodního kamene je v interiérech a exteriérech světovým trendem této doby. Modernímu interiéru dotváří kámen originální a exklusivní design. Jako přírodní materiál má vysokou možnost využití, protože má vysokou tvrdost a odolnost. Může být využit nejen v obytných místnostech, ale i v koupelnách a kuchyních, zahradách a na domech. Pokud někdo rád experimentuje s něčím novým, mohou obklady z přírodního kamene výrazně odlišit váš domov od ostatních.
Přírodní kámen ve vašem pokoji dokonale změní interiér a změnou budete velmi mile překvapeni. Dokonalost je ceněna nejen v barevné skladbě pevného materiálu, ale také v jeho kvalitě, dekorativnosti a dlouhověkosti a údržbě. Přírodní kámen se hodí výborně na řadu stavebních prvků, které dodají vašemu bytu, domu nebo zahradě vyjímečný a nadčasový design. Prostor interiéru, ve kterém se přírodní kámen vyskytuje, získává punc luxusu, čistoty, exklusivity a působí velmi originálně, elegantně a interiér výrazně oživí. Uplatnění zde najde různě opracovaný a zabarvený mramor, žula, travertin, pískovec a vápenec. V interiéru jej můžeme použít na chodbách, halách, schodištích, předsíních, koupelnách, kuchyních, v obývacím pokoji a dokonce i v ložnici. Stačí také pracovní nebo kuchyňská deska a daný prvek se stane estetickou dominantou interiéru. Kombinací různých velikostí kamene lze vytvořit různé efekty. Vždy je ale nutno dbát na to, aby se neskombinovaly různorodé materiály, drsné s hladkými, světlé s tmavými, teploabsorpčné s chladnými , věkovzdorné se savými, apod. Důležité je, abychom nevytvořili chaoticky naskládané kameny vedle sebe. Samozřejmě je to věcí vkusu a představy konečného výsledku.
Při výběru přírodního kamene je několik možností. Záleží zejména na tom, k jakému účelu bude přírodní kámen sloužit. Pro obklad stěny zvolíme jiný kámen než pro obklad schodiště. Sladit však barvy a materiály podle struktury přírodního kamene není jednoduché, je zapotřebí mít tvůrčího ducha, aby celkový architektonický efekt byl výrazně zajímavý.
Je dobré také vědět, že přírodní kámen v exteriéru podléhá vlivu počasí. Kámen mění nejen barvu, ale i tepelné vlastnosti. Např. pokud do chladného suterénu vyberete kámen, který se nedovede ohřát, ale udržuje chlad, jako např. mramor a žula, pak s určitostí budete mít v daném prostoru jako v chladničce. Naopak, pokud použijete obklad na balkon, který je otočen na jižní stranu, pak budete mít problém se bosou nohou postavit na váš balkon. U kamene, který nevsákne vodu nebo jen málo, se může stát, že uklouznete a pocit dopadu na kámen není rozhodně příjemný. Proto při použití přírodního kamene v exteriéru, tedy u bazénu, terase, balkonu apod. je velmi důležití výběr kamene. Některé kameny se mohou obarvit vlivem materiálů a to vlivem korodujících věcí jako okapy, kovové stoly a židle.
Je zásadní rozdíl, zda přírodní kámen použijeme v bytě městské zástavby nebo v rodinném domě. Přírodní kámen většinou použijí ti, co vlastní rodinný dům. Experimentů v městském bytě se nemusíme ale vůbec obávat. V panelových bytech lze použít přírodní kámen bez problému také, ale obklady např. na stěnu musíme volit spíše v úzkém pruhu vzhledem k velkým oknům. Obklady z přírodního kamene nám udělají maximální dojem např. v obývacím pokoji, kdy obklady použijeme v úzkém pruhu uprostřed stěny a na ten zavěsíme nástěnnou televizi. Podobným způsobem můžeme zútulnit některou z části stěn v ložnici nebo předsíni. O velkoplošném obložení stěn nelze přemýšlet, takto bychom interiéru nepomohli, naopak bychom dosáhli kýčovité podoby.