Termografie se zabývá měřením a analýzou teplotního pole na povrchu tělesa. Termovize nachází široké uplatnění zejména ve stavebním průmyslu. Cílem termografického měření je identifikace kritických míst měřeného systému. Může se například jednat o tepelné úniky z budov, poruchy v izolaci parovodů, přehřívající se součástky elektrorozvodů atd. Termovizní měření se provádí termokamerou. Výstupem termovize jsou termovizní snímky – termogramy, a odborně zpracovaný měřící protokol s rozborem jednotlivých chyb.Termografická kamera umožňuje na principu detekce infračerveného záření zjistit rozdíl vnitřní a venkovní teploty domu a odhalit tak případné problémy a poruchy. Pomůže také zjistit problematická místa z hlediska pronikání vlhkosti nebo úniku tepla.
Včasnou detekcí poruch můžeme preventivně předcházet budoucím havarijním situacím namísto následného a zpravidla nákladnějšího odstraňování jejich následků. Vedle toho je termografické měření i velmi schopným pomocníkem v oblasti energetických úspor, protože odhalí úniky tepla skulinami nebo spoji mezi různými materiály. Pomůže ale posoudit i kvalitu práce. Pokud třeba stavební firma použila kvalitní zdící materiál, ale nekvalitní maltu, s velkou pravděpodobností bude docházet k tepelným mostům nebo únikům tepla. Ačkoli poměr objemu malty ke zdivu činí pouze 5% při aktuálních cenách energií, může únik tepla v delším časovém období znamenat ztrátu v řádech desítek tisíc korun.
Dalšími kritickými místy bývají překlady, věnce, základové pasy a místa styku a spoje materiálů s rozdílnou tepelnou vodivostí. Vůbec nejrizikovějšími místy domu jsou ale výplně, tedy okna a dveře. Samotné měření probíhá skutečně rychle a výsledky vidíte okamžitě. Druhá otázka je ale jejich interpretace. Rozdíly teplot na displeji kamery sice vidíte sami, zkušený operátor vám však k nim poskytne jejich podrobné vysvětlení. Spolu se snímky navíc dostanete i závěrečnou zprávu. Díky možnosti se měření přímo účastnit, se dají zjistit dvě zajímavé skutečnosti. S ohledem na cenu měření, která se pohybuje kolem 2 tisíc korun, se termografická kontrola rozhodně vyplatí. Ceny energií, nemluvě o cenách samotných nemovitostí, jsou řádově vyšší.
Během krátké doby buď zjistíte, že je vše v nejlepším pořádku, nebo máte možnost případné poruchy napravit dříve než se jejich působení projeví naplno. A za druhé, že opravdu je důležitá kvalita výplní otvorů. Na oknech se zkrátka šetřit nevyplatí. Termokamerou si můžete nechat změřit kvalitu tepelné izolace vašeho domu. V exteriéru je správně zateplená budova teplotně téměř homogenní mimo výplní otvorů (oken) a míst tepelných mostů, kde se v závislosti na jejich zaizolování může objevovat větší či menší nárůst povrchové teploty. Termovizí zjistíme taktéž špatné teplovodní podlahové vytápění, plísně vznikající na vnitřním povrchu budov v důsledku kondenzace vzdušné vlhkosti, můžeme i diagnostikovat fotovoltaické panely či poškozený prvek elektroinstalace.