Ložnice patří k intimním místnostem svých majitelů, a proto by měla být takto i uzpůsobená. Ač se to možná nezdá, ložnice je důležité místo, které by vám mělo poskytovat pocit uvolnění, relaxace, kvalitní spánek i dostatečný odpočinek. Jestliže se chystáte zařizovat novou, nebo ji rekonstruovat, pak se s námi pojďte podívat na několik pravidel.
Důležité je umístění
Pokud si můžete vybrat, kam ložnici umístíte, pak si vyberte ten nejstudenější pokoj v domě či bytě. Nejlépe s orientací na sever nebo východ. V letních měsících tak bude v pokoji dostatečný chládek. Při výběru východní strany si navíc užijete krásný pohled na vycházející slunce.
Žádný zbytečný nábytek
Ložnice by měla být vzdušným místem bez zbytečného nábytku a věcí, které nepotřebujete. Většina lidí tuto místnost vybaví nejnutnějším nábytkem, jako jsou postel, noční stolky a šatní skříň. Do tohoto interiéru se vám bude určitě skvěle hodit nová americká postel s roštem a matrací. Místnost doplňte oblíbenými fotografiemi a obrazy, které ve vás probouzejí pozitivní energii.
Koberec versus plovoucí podlaha?
Koberec v ložnici je hodně diskutovaným tématem, ale pro lidi, kteří preferují snadnější údržbu, je vhodnější plovoucí podlaha. Jestliže se nechcete koberce vzdát, dobrým řešením jsou malé běhouny u postele. Ty navodí pocit tepla a lépe se udržují. Kromě luxování je můžete jednou za čas vyklepat a zbavit se tak roztočů a prachu.
Dostatečně velká postel, kvalitní matrace i vhodný rošt
Postel umístěte dost daleko od oken i topení. Čelo postele by mělo přiléhat ke stěně. Její délka musí přesahovat o 20 cm výšku člověka, který v ní spí. Pro vyšší osoby doporučujeme nechat si udělat postel s atypickými rozměry.
Součástí všech lůžek musí být i kvalitní postelové matrace, na které se nevyplatí šetřit. Jinak se budete každé ráno budit rozlámaní s pocitem nevyspání. Nejideálnější výškou matrace pro dospělého člověka je alespoň 20 cm. Důležitý je i potah. V dnešní době se vyrábějí potahy s antibakteriálními vlastnostmi, s technologií k odvádění potu nebo obsahující Aloe Vera pro lepší regeneraci kůže. Je jen na vás, co si zvolíte.
Výběr roštu souvisí vždy s výběrem matrace. Ne každá matrace se hodí na laťkový, polohovací nebo pevný rošt. Proto na tuto informaci myslete už před samotným výběrem. Nejméně vhodným podkladem je pevná deska. Ta totiž brání matraci v odvětrávání a „dýchání“.
Nejvhodnější je dřevo
Materiál, ze kterého bude vyrobený nábytek v interiéru ložnice, je velmi individuální. My si ale myslíme, že nejvhodnější je dřevo. Tento přírodní materiál totiž přináší do místnosti teplo a je velmi příjemný na pohled.
Jaké barvy zvolit?
Barvy jsou subjektivní záležitostí, kterou každý jedinec vnímá jinak. V ložnici byste však měli volit uklidňující chladnější barvy. Nejlépe modrou, zelenou i různé odstíny hnědě. Tyto barvy kromě uklidňujícího charakteru navíc podporují spánek. Vyvarujte se sytým a výrazným tónům. Zvláště pak odstínům červené a oranžové. Při nedostatku světla v místnosti je vždy nejlepší variantou bílá, která nejen působí čistě, ale také táhne světlo a uklidňuje.
Vyberte osvětlení
Osvětlení musí harmonicky doplňovat celý interiér ložnice. Ve většině případů se volí jedno centrální světlo, které je vhodné k osvětlení místnosti při běžných činnostech. Intimní atmosféru pak navozují další tlumenější osvětlení. Většinou se jedná o lampičky umístěné na nočních stolcích. Velmi originálně vypadá i osvětlení zabudované do nábytku. Nevhodným zdrojem světla je použití LED žárovek. Právě tyto světelné zdroje totiž ovlivňují uvolňování hormonu serotoninu podporujícího naši aktivitu. LED osvětlení navíc také zpomaluje uvolňování melatoninu, který vyvolává potřebu spánku.
Ať už se rozhodnete zařídit si svou ložnici jakkoliv, nezapomeňte, že byste se v ní měli cítit co nejlépe. Jen tak se vám bude skvěle usínat i probouzet.