Podlahové topení se v dnešní době stalo opravdovým fenoménem. Plánují ho lidé, kteří se rozhodnou pro nové bydlení i ti, kteří si naplánovali rekonstrukci. A není se čemu divit, sálající teplo z podlahy je velmi příjemné a ještě více zútulňuje váš interiér.
Kam se podlahové topení nehodí?
Charakteristickou vlastností podlahového topení je fakt, že teplota nesmí přesáhnout 29 stupňů v obytných místnostech a v koupelnách to je stupňů 33. Vyšší teploty jsou nepřístupné a to z důvodu negativního vlivu na lidský organismus. Z tohoto omezení vyplývá jeden negativní fakt, a to je ten, že se promrzlý prostor vytopí pomaleji. Není proto vhodné do starších domů s velkými úniky tepla. Podlahové topení není ani nijak vhodné do špatně zateplených budov a do interiéru, který slouží ke krátkodobým pobytům a je potřeba je rychle vytopit. V takových budovách je totiž podlahové topení málo funkční a jeho provoz je i výrazně vyšší. Zároveň není vhodné v místnostech, kde se chodí v botách a v malých interiérech je 70% zastavěné plochy.
Dodržujte správný postup
Dobře se podlahové topení uplatní v novostavbách a v budovách, kde došlo k zateplení obvodového pláště. Při realizaci je potřeba myslet na to, že teplo musí být předáváno přesně, což znamená v co největší možné ploše a přitom nízkoteplotně. Je také důležité myslet na materiály a na spodní část podlahy. Ta musí být samozřejmě dobře udělaná, aby vše fungovalo jak má. Dobrou zprávou ale je, že podlahové topení můžete položit v podstatě pod jakoukoli krytinu – laminát, vinyl, keramickou dlažbu i dřevo. Důležité je dodržet správný postup návodu na pokládku a maximální povrchové teploty, které může mít podlahové vytápění v kontaktu s danou krytinou.