V současné době patří dřevoobráběcí stroje k nepostradatelným pomocníkům při výrobě i zpracovávání dřeva. Pokud nad jejich koupí přemýšlíte také vy, a to ať pro svou firmu, nebo „pouze“ do dílny, věřte, že se do nich investovat opravdu vyplatí. Koupí dřevoobráběcího stroje si výrazně ušetříte svůj čas a hlavně zvýšíte kvalitu zpracovaného materiálu. Tyto stroje se nejčastěji používají k rozřezávání, frézování, soustružení, vrtání i broušení dřeva, a bývají opravdovým snem každého kutila. Na trhu jsou různé typy i druhy obráběcích strojů na dřevo, a proto se vám budeme snažit přiblížit jejich práci, abyste se mohli v jejich prodeji lépe orientovat.
Pila rozřeže jakýkoliv kus dřeva
Dřevo jednoduše rozřežete pilou, avšak na různé typy řezu se používají různé typy pil. Pokud potřebujete udělat přesnější řez, používají se pily pásové, které se vyznačují tichým chodem. Rovněž s nimi skvěle uříznete materiál pod úhlem, a to díky možnosti naklopení stroje až do 45 stupňů. Stolní a stojanové kotoučové pily se využívají především pro podélné i příčné řezání dřeva, formátovací jsou pak určeny k přesnému dělení velkoplošných materiálů. Tento druh pily se vyznačuje kromě přesnosti řezu, také jeho hladkostí.
Vyberte si vrtačku, frézu či soustruh
Frézovat dřevo můžete buď rovinně, nebo tvarově. Rovinně se upravuje – hobluje – na hoblovkách, kde je hlavním nástrojem hlava se dvěma až čtyřmi noži, jenž se rychle otáčí. Své uplatnění najdou jak v malé truhlářské dílně, tak ve střední sériové výrobě firmy. Truhlářské frézky jsou určeny k opracování měkkého i tvrdého dřeva. K vrtání slouží vodorovné vrtačky, jinak také dlabačky, jejichž nástrojem je dlabací vrták. Sukovací vrtačka se používá pro vrtání i zahlubování dřeva. Je konstruována pro použití v truhlářské dílně a umožňuje naklopení stolu i samotné vrtací hlavy ve všech třech osách. Soustruhy na dřevo jsou vysokootáčkové stroje s ručním posunem nože, které jsou určeny k opracování rotačních (válcových či kuželových) obrobků. Používají se převážně pro kusovou výrobu, kdy společně s kopírovacím zařízením vyrobíte i několik stejných kusů. Kombinované brusky slouží k opracování ploch a lze je využít i pro malou až středně sériovou výrobu. Jednoduše s nimi vyleštíte dřevo či odstraníte starý nátěr. Opravdovým pomocníkem pro všechny, jenž topí dřevem doma či na chalupě je štípačka na dřevo. Jednoduše a rychle zvládnete zpracovat i velké, tvrdé a jinak špatně zvladatelné kusy dřeva. Ke koupi je také celá řada příslušenství ke strojům, jako jsou rozšiřovací klíny, odsávací hadice, dláta a podobně.
Tak co? Už máte jasno v tom, který z dřevoobráběcího stroje se ocitne ve vaší dílně doma, či ve firmě?