Mnoho stavebníků řeší ve svém projektu problém odpadních vod. Ne vždy je pozemek, kde se chystáme stavět napojen na kanalizační síť. Stejný problém většinou řeší také majitelé chat a chalup. V minulosti bylo jediným řešením použít žumpu nebo septik. Dnes si představíme moderní způsob jak nakládat s odpadními vodami: domácí čističky odpadních vod.
Princip fungování
Ze statistik vyplívá, že každá domácnost vyprodukuje denně několik set litrů odpadní vody. Pokud přemýšlíte ekonomicky, dokážete si rychle spočítat, že zde mluvíme o opravdu velkém množství vody, které je možné zpětně využít. Musíme vzít ale v potaz, že je možné čistit jen splaškové vody – voda vzniklá běžnou činností v domácnosti – praní, mytí se atd.
Odpadní voda se před čištěním ukládá v nádrži a zde dochází k jejímu čištění. V první fázi dochází o odstranění hrubých nečistot. Ve druhé fázi nastupují mikroorganismy k biologickému čištění. Nebezpečné látky se zde rozkládají na zdravotně nezávadné. V separační fázi se oddělí kal. Ten je nutné z čističky pravidelně vyvážet.
Na co si dát pozor
Domovní čistička je výhodnou investici a má také pozitivní ekologický přínos. Při využívání je však nutné také dodržovat jistá pravidla. Nejvíce náchylnou částí celého procesu jsou bakterie, které získávají potravu právě při procesu čištění. Čistička by tak neměla být delší dobu bez provozu. Musíme si také dávat pozor na příliš agresivní čistící prostředky, které bakteriím také nesvědčí.
Kupujeme čističku
Pokud jste se rozhodli pro koupi domovní čistírny odpadních vod, využijte jistě prověřeného a zkušeného dodavatele. Kvalitní čističky nabízí firma GONAP. GONAP zajistí také dovoz a instalaci. Vybírat můžete z nadzemních i podzemních variant provedení a rozdíl naleznete také v množství odpadní vody, které jsou čističky schopny zpracovat. Ty malé, domovní jsou koncipovány pro maximálně 15 obyvatel. Ty velké komunální zvládnout až 150. Více si můteže přečíst o typech čistíren odpadních vod zde.
Nově můžete také využít zimní slevu ve výši až 15% celkové ceny.