Většina bylinek nepotřebuje vůbec žádnou péči a rozrůstají se i bez naší „pomoci“. Ovšem i tak mají bylinky své specifické rysy, na které se dneska zaměříme.
Vyberte správné místo
Ideálním místem je polostinná část zahrady blízko domu, protože určitě budete chtít bylinky využít k vaření či grilování a běhat pro ně přes celou zahradu není nejvhodnější a ani nejpraktičtější řešení. Nejlepší je mít je „po ruce“.
Osázení si promyslete
Celkový koncept je dobré si předem rozmyslet. Především vybírejte a sázejte podle maximální výšky, která je uvedená na informačním štítku byliny. Také je dobrá zvolit spíše víceleté druhy. Do středu volte vyšší typy, jako je meduňka, šalvěj (dorůstají až 1m), libeček lékařský nebo dobromysl (90 cm), máta peprná či řebříček (80 cm). Blíže ke kraji pak volte nižší bylinky – třezalku či levanduli, jež dorůstají asi 60 cm. K pokrytí lemů se výborně hodí nízký tymián.
Víceletky, ale i ty jednoleté
K oblíbeným jednoletým bylinkám patří anýz, bazalka, heřmánek, kopr, koriandr, majoránka či měsíček. Pokud se rozhodnete do své zahrádky jednoletky začlenit je dobré je vždy od těch víceletých oddělit. Všechny jednoleté je dobré do země zasadit v terakotových květináčích a každý rok pak bylinky vyměnit. Tento způsob výsadby můžete použít i například u máty peprné, která by se vám volně rozrostla přes celý záhon.
Nenáročnost
Byliny jsou opravdu nenáročná. Pouze na podzim si zaslouží větší prostřihání. Bylinky si také můžete nasušit na zimu. Na jaře jejich růstu prospěje hlubší prořezání.
Jedna rada na závěr. Je dobré si každou bylinku popsat, protože věřte, že za rok si nemusíte pamatovat, kde jste kterou zasadili. Vyhnete se tak hledáním bylinky po čichu!