Byty s balkónem nebo lodžií mají velkou výhodu, prostor navíc. A když si necháte balkón či lodžii zasklít, pak získáte další „pokojík“, který můžete využívat plně po tři roční období. Když balkón není zasklený, také se dá na podzim a zimu zvelebit, ale bude spíše sloužit jen ke krátkému provětrání, případně jako skladiště. Začněme však tím, jaký je vůbec rozdíl mezi balkónem a lodžií.
Obecně platí, že lodžie je obvykle zapuštěná v domě, balkón je naopak předsazený. Lodžie je však především typická tím, že pro podlahovou plochu je využita část nosné podlahové konstrukce bytu. U balkónu je celá konstrukce zavěšena na podlahu a stěny domu zvenčí.
Výhody zasklení balkónu a lodžie
Ať už máte balkón nebo lodžii, chuť využívat je i v chladnějším období určitě máte. To nejlépe vyřeší zasklení. Cena zasklení balkónu či lodžie se obvykle pohybuje od 20 000 Kč (podle velikosti a typu zasklení), takže to není úplně nereálná investice. A výhod má zasklení spoustu – zvýší se hodnota bytu, zlepší se tepelně izolační i zvukově izolační vlastnosti bytu, zvýší se zabezpečení bytu, ale hlavně získáte obytný prostor navíc. Když vyřešíte i vytápění balkónu, máte vyhráno.
TIP: Přečtete si, co je důležité vědět, než se rozhodnete nechat si zasklít balkón nebo lodžii.
Pohodlná pohovka, teplé deky a vytápění
Co se týče zvelebení zaskleného balkónu na podzim, tak se určitě vyplatí vybavit balkón pohodlnou pohovkou s teplými dekami a příjemnými polštářky, můžete zvolit i estetické osvětlení, na podlahu můžete dát koberec nebo huňatou kůži. Zasklení neizoluje tak perfektně, takže počítejte, že na balkóně bude na podzim trochu chladněji, ale s elektrickým přímotopem (ideálním infrazářičem), svíčkami a teplou dekou vám bude i na podzim na balkóně příjemně.
Posezení na zaskleném balkóně v podzimním období je kouzelné. Obzvláště s horkým čajem a dobrou knihou v ruce.