Plánujete novostavbu a milujete podkroví? Nebo jen zkrátka potřebujete zrekonstruovat to staré? Pak rozhodně nezapomínejte na správný výběr střešních oken. Jejich výběr není totiž zase tak jednoduchý, jak se může zdát.
Hlavní funkcí oken je samozřejmě prosvětlit a provětrat interiér, avšak neméně důležitý je rovněž výhled z okna a tím pádem jeho správné umístění. Další neméně důležitou roli hraje materiál a typ zasklení střešního okna. A to všechno s vhodnými tepelnými parametry. Střešní okna by se vám neměla rosit a v žádném případě by do nich nemělo zatékat nebo jimi protahovat.
Správné umístění střešního okna
Střešní okna by měla být tak velká, aby odpovídala zhruba 10 % užitné plochy interiéru a součet šířky oken by se měl rovnat 55 % délky. Vždy je lepší mít v místnosti více menších oken. Výška okna je ovlivněna výškou nadezdívky a užitností celého podkroví. Doporučuje se spodní část umístit ve výšce zhruba 90 cm. Mnohdy to v praxi však není reálné.
Vhodný typ otvírání
Velkou roli při výběru typu střešního okna, je způsob otevírání. Ten vybírejte právě podle výšky okna nad podlahou. Běžně se užívají okna kyvná, zde však musíte počítat s tím, že jeho křídlo zasahuje do místnosti. Vybrat si ale můžete i z typu, kdy je výsuvně kyvné otvírání v horní čtvrtině rámu. Tento způsob umožňuje dobrý výhled z okna. I při otevřeném okně je křídlo dostatečně vysoko nad podlahou a nezasahuje do interiéru. Koupit si můžete i střešní okna s možností elektrického ovládání. Jejich obsluha je velmi jednoduchá a jsou vhodná do míst, kde je manuální obsluha okna špatně dostupná nebo nedostupná.
Kvalitní materiál
Střešní okna se vyrábí ze stejných matriálů jako okna klasická. Nejčastěji tedy z plastu nebo dřeva. Dřevěná okna jsou velmi estetická i funkční, avšak jejich nevýhodou je náchylnost na vlhkost. Plastová okna jsou naopak proti vlhkosti velmi odolná. Při výběru materiálu proto také myslete na to, ve které místnosti budou střešní okna umístěna. V interiéru s větší vlhkostí volte raději střešní okna plastová.
Zasklení
Se zvoleným zasklením souvisí prostup tepla – dvojsklo či trojsklo. To se vybírá podle celkového zateplení domu. Pokud zvolíte trojsklo na fasádní okna, pak je vhodné vybrat je i pro okna střešní. Při výběru sledujte koeficient Uw udávající hodnotu prostupu tepla celým oknem a nejen sklem.