Základem každé kuchyně je vhodné uspořádání kuchyňské linky. Stejně jako se mění design nábytku, mění se také samotné rozložení věcí v kuchyni. Dříve preferované kuchyně do L nebo U jsou už pomalu minulostí. V dnešní době je totiž nejideálnější sestava ve dvou rovnoběžných linkách nebo v kombinaci linky a ostrůvku. A to z toho důvodu, že v kuchyni používáme stále více spotřebičů, které vyžadují své umístění.
Nechejte si poradit
Pokud máte v tomto interiéru málo místa nebo jsou tam špatně využívané rohy, interiérový designer vám rád se vším poradí. Mnoho lidí totiž často přenáší do své nové kuchyně nedostatky i hříchy té původní. Například si sporák umístí až ke stěně, v kuchyni mají nedostatek ploch po stranách varné desky, málo pracovní plochy nebo si nechají nevhodně umístit digestoř. Přitom dobré rozložení kuchyně i kuchyňské pracovní plochy není zase tak složité, pokud si necháte poradit od odborníka. Kuchyňské studio vám vyrobí přesný nákres toho, jak bude vaše kuchyně vypadat. Využijete tak opravdu každý kousek tohoto interiéru.
Ideální výška pracovní plochy
Výška pracovní plochy by měla být od 85 do 95 cm. Správnou výšku určíte tak, že se postavíte k pracovní desce a ruce ohnete do pravého úhlu, abyste je drželi vodorovně nad deskou. Pokud je mezi nimi a pracovní plochou 15 cm, jedná se o nejlepší výšku.
Každý spotřebič by měl mít své místo
Lednička s mrazákem se ve většině případů dává do rohu kuchyně, protože je velká. U zdi však ponechejte rezervu 5 až 7 centimetrů, abyste mohli otevřít dveře, vyjmout police nebo zásuvky z mrazáku. Velkou chybou však i je, když umístíte ledničku do větší vzdálenosti od dřezu nebo její přímé sousedství dřezu a sporáku. Trouba se dnes umisťuje do takzvaného technického bloku. Musí být však ve správné výšce. Optimální výška dna je kolem 90 centimetrů. Jestliže musíte do jedné skříně umístit i tři spotřebiče nad sebou, dejte doprostřed ten, který budete využívat každý den, například kávovar.