Nemůžete si pořídit novou kuchyň a chtěli byste se v ní cítit lépe? I v letité kuchyni si budete připadat skvěle, když provedete částečné změny a doplníte svoji kuchyni maličkostmi. Začněte vylepšovat kuchyňskou linku, zamyslete se nad novými spotřebiči, pořiďte si posezení pro návštěvy, přidejte na podlahu kusový koberec nebo si kuchyni provoňte, např. pomůžou bylinky nebo vonná svíčka. Design své linky pozvednete novým obložením. Mezi dolní a horní částí linky můžete použít tapetu krytou sklem s pěkným grafickým potiskem nebo můžete použít velkoformátové obklady. Praktickou stránkou velkoplošných materiálů je absence spár, tedy méně místa pro bakterie. Velmi dobře vypadá grafosklo, které se skládá ze dvou desek, do nichž je zataven grafický motiv, látka, tapeta nebo i fotografie.
Pokud máte zrovna doma společnost, můžete si vytvořit prostor pro ni i v kuchyni. Ideální je nižší barové sezení s výškou sedáku kolem 60 cm, což je příjemné vzhledem k výšce pracovní plochy. Barová židle s nastavitelnou výškou sedáku se hodí v každé kuchyni. Když nebudete mít doma hosty, nemusíte stát u pracovní desky. Stejně jako v každém prostoru je důležité osvětlení. Vhodné je zejména nasvícení pracovní plochy. Ne vždy je mít v kuchyni rozsvíceno jako ve výzkumném ústavu. I určitá intimita by měla být v kuchyni zachována. Jaké řešení se nabízí? Můžete si zvolit světelná dna horních skříněk. Ta mohou svítit na pracovní plochu nebo opačně a to horních skříněk. Osvětlení pracovní desky by měl zvolit ten, kdo v kuchyni nejvíce vaří.
Do kuchyně můžete přidat i zdánlivě překvapivý kus nábytku. Může to být něco, co je vám blízké a co na první pohled neladí s designem linky. Mohou to být hodiny, židle nebo knihovna. Nebo pokud máte v kuchyni dost místa, využijte polstrovanou lavici. Vyberte si látku se zajímavým vzorem, strukturou či barvou. Jde o to vnést do kuchyně hravý prvek. Když se vám domů opravdu už nic nevejde, pořiďte si do kuchyně veselé a praktické drobnosti, které se vám budou hodit při vaření. Veselé maličkosti se vejdou všude, i do minikuchyněk, třeba ježek nastrouhá sýr, kartáček očistí „svými vlasy“ zeleninu apod. Pomůcky se prodávají v různých barvách. Každé kuchyni budou slušet čerstvé bylinky, ať už vaříte každý den nebo jen občas. Navíc bylinky kuchyni příjemně provoní.
Máte-li kuchyni spíše na setkávání s přáteli, zvolte raději aromalampu nebo vonná stébla. Poslední jmenované se hodí tam, kde jsou domácí mazlíčci, kvůli kterým byste neradi zapalovali svíčky. Jestli máte kuchyň propojenou s obývacím pokojem, zvolte stejný typ stínící techniky pro celý prostor. Dnes jsou moderní látkové stínící systémy jako plissé, japonské stěny, římské nebo klasické rolety. Udělají vám velkou parádu a navíc plní dobře i svou funkci. Sporák nebo varnou desku je zapotřebí tak mít v dostatečné vzdálenosti od oken. Do kuchyně s menším oknem můžete zvolit látkovou roletu, která dokonale ladí s interiérem. Roleta má vodící lišty po stranách oken, takže nabízí skutečné zastínění.