Sauna a pobyt v ní vždy patřil a patří k velmi příjemné, ale i zdravé péči o tělo. Obliba tohoto způsobu relaxace stále stoupá. Tento skvělý způsob relaxace si můžete dopřát nejen ve svém domě, ale i v bytě. Pobytem v sauně se zbavujeme stresu, nespavosti, psychickému vypětí a vyčerpanosti. Mimo jiné sauna posiluje i obranyschopnost a fyzickou kondici. Intenzívním pocením se v sauně zbavujeme škodlivých zplodin a tím se tak zlepšuje rozložení vody v těle. V severských státech je sauna běžnou věcí. Sauna je dnes součástí aquaparků a wellnes center, ale není problém si pořídit i domácí saunu. Domácí sauna nám tak zaručí úplné soukromí pro svou relaxaci a výhodou je, že odpadá časové omezení z hlediska otevírací doby apod.
Saunu můžete mít jak v bytě či domě nebo venkovní na zahradě. Jednou z možností je, pokud máte zahradu, saunovací domek. Ten vám může postavit specializovaná firma nebo pokud jste opravdu zruční, si saunu postavit sami. Takový saunovací domek přijde na 100 000,-Kč. Klasickou saunu si můžete pořídit ve vašem domě a pokud vlastníte rodinný dům, umisťuje se sauna většinou ve sklepních prostorách. Výhodou je, že do takové sauny může vejít i více lidí. Pokud bydlíte v garsonce, není problém si pořídit domácí saunu i v tak malém bytě. Na trhu dnes koupíme minisaunu o rozměrech 1 x 1,3 m. Minisauna sice není komfortní, ale svůj účel splní stejně dobře. Minisauna se dá pořídit od 50 000,-Kč. Pokud se tedy rozhodnete si vybudovat saunu, je zapotřebí zvážit prostorové možnosti.
Velmi důležité je zvážit, jakou saunu koupit z hlediska zdravotního. Jste-li astmatik, alergik či kardiak, měli byste se poradit se svým lékařem, zda vůbec smíte saunu používat. Na trhu je dnes několik typů saun, ze kterých můžete vybírat. Velmi oblíbeným typem je sauna finská , ve které se potíte při teplotě 70 – 90 stupňů C. V této sauně dosáhneme 35 % vlhkosti vzduchu díky polévání akumulačních kamenů. V suché sauně je větší horko, kde teplota přesahuje přes 90 stupňů C a vlhkost vzduchu je zde jen 10 %. V oblibě jsou v poslední době sauny s bylinným výparníkem. V nich je teplota příjemných 50 stupňů C při vyšší vlhkosti než v sauně suché. Další saunu, kterou si můžete pořídit, je infrasauna. Tuto saunu ocení především sportovci a to hlavně před výkonem.
Infrasauny se hodí také do různých kosmetických studií, kde se využívají před masáží anebo kosmetickými zákroky. Infrasauny jsou prostorově menší a teplota v nich se pohybuje mezi 35 – 60 stupních C. Pokud vám vysoké teploty nedělají dobře, je pro vás nejvhodnější infrasauna. I při těchto relativně nízkých teplotách dochází k velmi intenzívnímu pocení, které způsobuje infračervené záření pronikající hluboko do pokožky. Máme-li dost prostoru pro saunu v domě či bytě, měli bychom pro ni zvolit dobře větratelnou místnost.Přívod elektřiny pro saunová kamna zvolíme pomocí samostatně jištěného kabelu. Základem každé sauny jsou správně zvolená kamna. Ty musí být bezpečné a mít dlouhou životnost. Nejlepší jsou ty, které mají všechny kovové části vyrobené z nerezavějících materiálů. Do interiérových saun se hodí elektrická nerezová, akumulační či přímotopná. Kamna s výkonem 3 kW stačí k vytopení sauny v interiéru do velikosti 3,5 m3.