Organismus potřebuje dostatečně množství tekutin, jinak nemůže správně fungovat. Znamená to snad, že musíte bezpodmínečně vypít dva litry vody? Pro někoho jde o metu, které dosáhne jedině v období horkého léta. Pokud máte s pitným režimem problém, možná si můžete oddechnout. „Dvoulitrová“ norma platí totiž pro jedince váhou cca 80 kilogramů a zahrnuje veškeré potraviny s obsahem vody.
S pitím vody to sice nemusíte přehánět, ale přesto na pravidelný příjem tekutin nezapomínejte. Pokud vám chutná neochucená voda, ale nemáte důvěru ke kohoutkové, vyřešte to pořízením výdejníku na vodu. Takzvaný aquamat může být připojen na vodovodní řad nebo využívá barely na vodu. Budete-li mít zdroj na dosah ruky, bude pro vás dodržení pitného režimu jednodušší.
Další možností je praktický výrobník sody. Je nedílnou součástí kancelářských komplexů a stále častěji se objevuje i v běžných domácnostech. V podstatě se příliš neliší od aquamatu, ale navíc vytváří osvěžující sodovku.
Jak aquamat, tak sodobar vodu chladí i ohřívají. Můžete tak mít neustále k dispozici perfektně vychlazenou nebo naopak horkou vodu.
Vraťme se však k samotnému pití. Podle jednoduché rovnice snadno spočítáte, kolik vody potřebuje právě váš organismus. Na jeden kilogram tělesné váhy připadá cca 25 mililitrů tekutiny. V praxi to znamená, že lidé z vyšší váhové kategorie musí vypít více než menší a hubenější lidé.
Pít byste měli, i když zrovna nepociťujete žízeň. Na nedostatek tekutin vás organismus upozorní nesoustředěností, únavou, nepříjemnými bolestmi hlavy či jinými reakcemi. Nezapomeňte na skutečnost, že některé nápoje jsou tzv. močopudné – po jejich požití se z těla vyplaví více tekutiny, než přijalo. Proto byste se měli vyvarovat pití většího množství kávy, zeleného čaje a kofeinových nápojů.