Mobilní domky ještě spousta Čechů vnímá jako přechodné bydlení vhodné na léto či na dovolenou. Veřejné mínění se ovšem postupně mění a mobilheimů na našem území přibývá. Žijí v nich svobodné ženy, které touží po levném vlastním bydlení, i mladé páry, co si nechtějí nebo nemohou brát milionové půjčky.
Hlavním lákadlem mobilních domků jsou pochopitelně ceny. Ceník mobilních domů vám prozradí, že ty nejlevnější začínají už zhruba na 300 000 Kč. Nejluxusnější modely se šplhají ke dvěma milionům korun. To jsou jen zlomky částek, za něž byste pořídili zděný dům. Druhým důvodem, proč si lidé pořizují toto netradiční bydlení, je pak rychlost. Bydlet se dá do tří měsíců. Asi dva měsíce trvá samotná výroba, pak se domek jen na místě sestaví.
Není domek jako domek
Mobilheimy jsou populární v zahraničí, zejména v Anglii a Nizozemsku. Odtud se k nám také před 10 lety začaly dovážet. Faktem je, že tyto dovážené domky byly od začátku určené spíš k přechodnému bydlení. Mobilní domy a mobilehimy české výroby jsou ovšem přizpůsobeny pro celoroční přebývání, zatepleny a plně funkční pro život.
Pod označením „mobilní domek“ si spousta lidí představí dům na kolečkách připomínající spíš maringotku. Představa je správná jenom trochu. Původní mobilheimy samozřejmě na kolečkách byly, dnešní mobilní domy je ale zpravidla nemívají. Přívlastek „mobilní“ jim zůstal z důvodu, že se v případě potřeby dají rozebrat, přemístit a postavit na jiném pozemku. Dělá to ovšem málo lidí. Většina zájemců je bere jako pevně stojící domov a neplánují jej v budoucnu přesunovat.
České úřady si neví rady
Legislativně se na mobilní domy pohlíží jako na „výrobky plnící funkci stavby“, není potřeba kolaudace. Na druhou stranu je možné domek ohlásit a zkolaudovat. Úřady si s nimi ještě často neví rady, v každém městě si kladou jiné podmínky. Podobně tomu bývá s pojišťovnami a bankami, od kterých zájemci o bydlení žádají půjčku. Situace se však postupně zlepšuje. Mohou za to sami Češi, jejichž zájem o mobilní domky stoupá. Časem budou úplně běžnou záležitostí.