Muškáty jsou nejčastější ozdobou našich oken a balkónů, avšak léto končí a je potřeba muškáty zazimovat, protože nesnesou ranní nízké teploty. Možná se ptáte, jak správně zazimovat muškáty, aby nedošlo k jejich poškození a byly stejné krásné i příští rok? Stačí málo, řídit se našimi pokyny. A uvidíte, že vám na jaře zase budou dělat radost.
Je čas připravit muškáty na zimu
Od poloviny do konce září je ta doba, kdy se muškáty připravují na zimu. Důležité je, abyste odstranili staré a suché listy i všechny květy. Rostliny je poté dobré seříznout na třetinu jejich velikosti, ale důležité je ponechat základní větvení! V září také omezte zálivku a rostliny nepřihnojujte.
Suché a chladné místo
Muškáty potřebují i při zazimování během zimy denní světlo, proto je důležité jejich správné umístění. A to na suchém, světlém místě bez průvanu a s teplotou kolem 5-100 C. Květiny můžete umístit za okno například v chodbě. Snížení teploty provádějte postupně. Nikdy je z venku nedávejte do přetopeného bytu, mohly by utrpět šok. V zimě to nepřehánějte ani se zaléváním. Stačí jednou za měsíc, tak aby hlína nevyschla.
Použít můžete rašelinu
Muškáty můžete zazimovat přímo v nádobě, ve které je pěstujete. Avšak někteří lidé volí jinou možnost jak zazimovat muškáty. A to v rašelině. Jak na to? Rostliny vyndejte z květináče, odstraňte hlínu z kořenů a ty poté nechejte proschnout. Potom muškáty dejte zpátky do truhlíku, nebo do bedýnky a kořeny zasypte rašelinou a pískem, tak aby na ně nešlo světlo. Uschovejte na chladné místo, přes zimu stačí mírně zalévat. Posléze na jaře muškáty zasaďte, zalijte i přihnojte.
Aby muškáty krásně kvetly každý rok, je potřeba co 2 roky použít nový substrát.