Už vás nebaví bydlet po podnájmech? Chtěli byste si pořídit vlastní bydlení, ale nevíte, zda to zvládnete? Výběr nemovitosti je sice náročný proces, který vám zabere několik týdnů a možná i měsíců, aby vše bylo přesně podle vašich představ. Ale co bude následovat poté je také dosti složité. Jen málo lidí má našetřenou dostatečnou finanční hotovost, aby si mohli nemovitost koupit celou ze svého a proto na řadu přichází hypotéka a to až u 70 tisíc lidí ročně. My vám nyní poradíme jakou úrokovou sazbu vybrat, jaké mohou být typy splátek či výše úroků.
Zvolte si banku i výši úroku
Stanovení úrokové sazby je vždy na konkrétní bance a ta vychází z momentální finanční situace na trhu, ale také z toho kolik peněz si chcete půjčit, na jakou nemovitost, v jaké hodnotě a také zda jste pro ni vyhovující. Banky inzerují určité procenta, ale toto je vždy individuální situace a v konečném stádiu nic z toho nemusí odpovídat.
Jakou úrokovou sazbu zvolit?
Z úrokové sazby hypoték máte na výběr buď fixní, anebo variabilní sazbu a každá z nich má své výhody i nevýhody. Fixní sazba je volena nejčastěji, protože představuje větší jistotu a splátky jsou stále stejné, neměnné po určité vámi vybrané období. Fixní období bývá často na 3 nebo 5 let, ale vybrat si můžete také 1 rok či 10 let. Na konci tohoto období vám vaše banka podle situace nabídne nový úrok, se kterým můžete souhlasit, ale není to nutností. Pokud máte možnost, můžete také vyjednávat s jinou bankou a svou hypotéku refinancovat. V této situaci je dobré se rozhlídnout po nabídkách na trhu a zvolit si to nejlepší pro vás, abyste měli vyhovující úroky. U variabilní, jinak také plovoucí sazby není stanovena pevná doba placení konstantního úroku. Ta se pohybuje podle situace na finančním trhu, proto nebudete mít nikdy jistotu, kolik budete měsíčně splácet. Na druhou stranu může být hypotéka i levnější. Vždy je to ovšem risk.
Vyberte si typ splátek
Na výběr máte ze tří možností a to degresivní, progresivní a anuitní splácení. Regresivní splátka znamená, že na začátku platíte splátky vyšší, které se léty postupně snižují. Progresivní typ je pak opačný a je vhodný pro vás, kteří nyní vyděláváte méně peněz a máte předpoklad, že se vaše příjmy časem zvýší. U anuity je výše splátek po celou dobu stejná a také bývá klienty volena nejčastěji.
Připočtěte i další finanční výdaje
Na začátku i v průběhu zařízení hypotéky vás čekají také další poplatky, se kterýma musíte počítat. A to hlavně pojištění neschopnosti splácet, pojistka nemovitosti, životní pojištění, poplatek za vypracování smlouvy i za vedení hypotečního úvěru. Samozřejmostí jsou pak náklady za energie a mnoho dalších financí, které po vás budou požadovány.
Nyní máte přehled, co se bude všechno při vyřizování dít a proto vám přejeme úspěšný výběr hypotéky a poté skvělé bydlení ve vašem novém domově.