V dnešní době, kdy výše úroků na běžných spořících účtech těžko pokrývá výši inflace je stavební spoření zajímavou volbou při zhodnocení kapitálu. Vyšší úroková sazba spolu se státní podporou jsou již velmi pádné argumenty, proč využívat tento finanční produkt. Nevýhodu by se mohlo zdát, že spořené finance není možné během následujících šesti let využít.
Proč spořit se stavebními spořitelnami?
Stavební spoření je produkt výhradně stavebních spořitelen. Při efektivním spoření ročně v minimální výši 20.000 Kč můžete dosáhnout na státní podporu ve výši až 2.000 Kč. Nezanedbatelnou výhodou je také pojištění vkladu. Po uplynutí 6 let pak můžete finance využít k libovolným účelům. Nesmíme zapomenout také na fakt, že úroky placené při splácené úvěru je možné odečíst z daní. Dále se budeme zabývat variantou využiti spoření k financování vlastního bydlení.
Jak si sjednat stavební spoření?
Se spořitelnou vždy na počátku spoření uzavíráte smlouvu. Smlouva se sepisuje na předem určenou cílovou částku. Maximální doba spoření není nijak ohraničena. V případě využívání státní podpory však musíte vklady na účtu ponechat minimálně po 6 let.
Je výhodnější hypotéka?
Úvěr ke stavebnímu spoření je další produkt, který můžete čerpat. Výhodnost úvěru je například v pevně daných úrokových sazbách. Zpravidla nachází uplatnění pri úvěrování rekonstrukcí, modernizací, přestaveb a další úprav bydlení.
Srovnání stavebního spoření
Před výběrem stavebního spoření si pečlivě projděte jednotlivé nabídky stavebních spořitelen, nebo lépe využijte služby některého ze srovnávacích webů. Srovnání stavebního spoření nabízí velmi přehledně také porovnávač tomasdobry.cz. V tabulce si zde můžete prohlédnout jednotlivé produkty spořitelen včetně výše úrokové sazby a také srovnat kolik uspoříte. Zajímavým příkladem je srovnání nejvýhodnějšího spoření od ČMSS proti stavebnímu spoření České spořitelny. Při měsíčním spoření 6000 Kč v délce spoření 12 let vám tak chytrý výběr vydělá až o 60 tisíc navíc. A to se již vyplatí!