Magnety se nacházejí pomalu všude kolem nás. Magnet je objekt, který vytváří magnetické pole. Jsou přitahovány nebo odpuzovány jinými materiály. Věděli jste, že slovo magnet pochází z Řecka a v překladu to znamená “magneziový kámen”. Magnet se přirozeně nachází v některých kamenech.
Neodymové magnety
Neodymové magnety jsou vyrobeny podle chemického prvku neodym – atomové číslo 60. Dále neodymové magnety obsahují železo a bor. V současnosti jsou neodymové magnety (NdFeB) nejsilnějšími trvalými magnety. Vyrábějí se spékáním pomocí velmi jemných rozemletých substancí. Slévání totiž není možné. Vyrábějí se v různých velikostech a tvarech.
Vlastnosti neodymových magnetů
- Nejsilnější magnety v současnosti,
- Vysoká tvrdost,
- Křehkost,
- Energickáhustota,
- Ochrana proti korozi.
Je třeba si dát ale pozor. Neodymové magnety jsou totiž choulostivé na rozbití. Standardní tepelná odolnost neodymových magnetů je do 80 °C. Pokud by byly magnety zahřáté nad tuto teplotu začnou ztrácet svou sílu. Při teplotě od 310 °C magnet ztrácí svou sílu na 100 %.
Použití neodymových magnetů
Využití neodymových magnetů je pestré – rotory a statory motorů, lineární motory, magnetické spojky a brzdy, magnetické separátory a podobně. Využijí se ale také v domácnosti jako magnetické držáky na nože, v pračkách nebo myčkách nádobí. Dále se využívají při výrobě hodinek, hračkách či výpočetní technice.
Jaké lepidlo lze použít na neodymové magnety?
Nebojte se použít jakékoliv silné lepidlo na kov. Často se používá dvousložková epoxidová lepidla. Před nalepením je potřeba očistit povrch magnetu od špíny či mastnoty. Netřeba ani zapomenout na zdrsnění povrchu–smirkovým papírem. Při menších magnetech výborně funguje i oboustranná lepicí páska. Nedoporučuje se použít tavící pistole.