Každé roční období má své kouzlo, a když nastane podzim, nečeká na nás za oknem krásná barevnost, ale můžete se zároveň těšit také na teplo z krbu nebo kamen. Pokud máte to štěstí a jste jejich majiteli, poradíme vám jak v nich topit, aby vám poskytovaly maximální tepelnou pohodu. A nebude to tak složité, stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel.
V oblibě jsou stále jak uzavřené krby, tak ty otevřené, které mají nenahraditelné kouzlo, a to i přes jejich větší prašnost, ne úplně ideálnímu provozu a bezpečnosti. Ať už vlastníte krb otevřený nebo uzavřený, věřte, že je opravdu dobré dodržovat určité specifika.
Dostatečný přívod vzduchu i suchost dřeva
Důležitou složkou pro dobré fungování krbů je kvalita a složení dřeva, které v krbu používáte. Nejlepší je kombinace proschlého měkčího a tvrdého dřeva. V dobře roztopeném krbu pak můžete hoření podpořit i dřevěnými briketami. Dobrý tah závisí jak na správně zvoleném dřevě, tak na potřebném množství kyslíku. V uzavřených krbech můžete přívod regulovat pomocí uzavíratelných průduchů, u otevřených dávejte pozor, aby prudké rozhoření nezpůsobilo požár. Může k němu dojít při vystřelení žhavého uhlíku z ohniště do interiéru. Pro samotný podpal jsou nejlepší třísky z jedle nebo smrku.
Neskladujte dřevo poblíž krbu či kamen
V krbu a kamnech topte dobře proschlým dřívím, ale není dobré ho skladovat ve velkém množství poblíž, protože dál zbytečně vysychá, a tím ztrácí na výhřevnosti. Ideálním místem ke skladování dřeva je místnost, kde nebude dál prosychat a ke krbům či kamnům přinášet vždy je provozní množství. Pokud nemáte dřevo ještě dostatečně suchá, vybírejte nejdříve břízu, jež hoří kvalitně, i když je trochu vlhká. Přikládat můžete také dřevěné brikety, musí být suché a nesmí se rozpadat. Vhodné jsou válcové brikety, protože je můžete kombinovat se dřevem i je rozlámat na menší kousky.